walentynki wiersze

EuropePart z serii Love 

Podstawowe aspekty 
Miłość 
Miłość (naukowych odsłon) 
Love (mocy) 
Love (kulturalnych odsłon) 
Human bonding 
Historycznie 
Wersalski miłości 
Grecki miłości 
Religijne miłości 
Rodzaje emocji 
Erotyczne miłości 
Platonicznej miłości 
Rodzinna miłość 
Romantyczna miłość 
Zobacz także 
Niespełnionej miłości 
Problem miłości 
Relacje interpersonalne 
Seksualność 
Stosunek płciowy 
Kultury z miłości 
Walentynki 
To pole: zobacz talk • • edytuj 


Walentynki regionalnej tradycji w Wielkiej Brytanii. W Norfolk, znak zwanych "Jack" Valentine puka do drzwi tylne domów pozostawiając słodycze i prezenty dla dzieci. Chociaż był pozostawiając traktuje wiele dzieci, bali się tego mistycznego osoby. W Walii, wiele osób obchodzić Dydd Santes Dwynwen (St Dwynwen's Day), na 25 stycznia zamiast lub jak St Walentynki. Dzień upamiętnia St Dwynwen, patrona świętego z Welsh miłośników. We Francji, kraju tradycyjnie katolickim, Walentynki jest znany po prostu jako "Saint Valentin" i jest obchodzony w bardzo podobny sposób, jak inne kraje zachodnie. W Hiszpanii Walentynki jest znany jako "San Valentín" i jest obchodzony w taki sam sposób, jak w Wielkiej Brytanii, choć w Katalonii jest w dużej mierze zastąpione przez podobne uroczystości Rose i / lub książki dając w La Diada de Sant Jordi (Saint George's Day) . W Portugalii jest więcej wspólnych, określonych jako "Dia dos Namorados" (Boy / Girlfriend 's Day). 

W Danii i Norwegii, Walentynki (14 lutego) znany jest jako Valentinsdag. Nie jest obchodzone w dużej mierze, ale wiele osób bierze czas zjeść romantyczną kolację ze swoim partnerem, aby wysłać karty do tajnego kochać lub dać czerwoną róża ich umiłował jeden. W Szwecji to nazywa Alla hjärtans Dag ( "Wszystkie Hearts' Day") i został wprowadzony w latach 1960 przez kwiat przemysłu interesów handlowych, a ze względu na wpływ amerykańskiej kultury. Nie jest to oficjalny urlop, ale jego celebracji jest rozpoznawana i sprzedaży kosmetyków i kwiaty na ten urlop wrogami są tylko przez tych, dla Mother's Day. 

W Finlandii Walentynki nazywa Ystävänpäivä co przekłada się na "Friend's Day". Jak sama nazwa wskazuje, ten dzień jest pamiętać o wszystkich swoich znajomych, a nie tylko swoich bliskich. W Estonii Walentynki nazywa Sõbrapäev, która ma podobne znaczenie. 

W Słowenii, a przysłowie mówi, że "St Valentine przynosi klucze korzeni", tak na 14 lutego, rośliny i kwiaty zaczną rosnąć. Walentynki był obchodzony jako dzień, kiedy pierwsze prace w winnicach i na polach rozpocząć. Jest to również, że ptaki zaproponować sobą lub ślub w tym dniu. Niemniej jednak, to dopiero niedawno był obchodzony jako dzień miłości. Dzień miłości jest tradycyjnie 12 marca, Saint Gregory's day. Innym przysłowie mówi "Valentin - pierwszy spomladin" ( "Valentine - pierwsze święta wiosny"), w niektórych miejscach (szczególnie w Białej Carniola) Saint Valentine znaki początku wiosny. 

W Rumunii, tradycyjne święto dla miłośników jest Dragobete, który obchodzony jest 24 lutego. To imię nosi znak od rumuńskiego folkloru, który miał być syn Baba Dochia. Część jego nazwisko jest słowo przeciągnij ( "drogie"), które można znaleźć także w słowie dragoste ( "miłość"). W ostatnich latach, Rumunia rozpoczęła również świętować Walentynki, mimo już posiadające Dragobete jako tradycyjne wakacje. Ta wyciągnęła luz z wielu grup, renomowanych instytucji i osób [31], ale także nacjonalistyczne organizacje jak Noua Dreaptǎ, którzy potępiają Walentynki za powierzchowne, commercialist i przywożonych Western kiczu. 

Walentynki jest Sevgililer günü w Turcji, co przekłada się na "Sweethearts" Dzień ". 

Według tradycji żydowskiej 15 dnia miesiąca Av - Tu B'Av (zazwyczaj pod koniec sierpnia) to święto miłości. W dawnych czasach dziewczęta będą nosić białe sukienki i tańca w winnicach, gdzie chłopcy będą czekać na nich (Mishna Taanith końcu rozdziału 4). We współczesnej kulturze izraelskiej jest to popularna dzień do wymówienia miłość, małżeństwo i zaproponować jak karty dają prezenty lub kwiaty.

0 komentarze: