walentynki pochodzenie

Lupercalia 
Główne artykułu: Lupercalia 

Choć popularne nowoczesnych źródeł link niespecyfikowany grecko-rzymskie wakacje lutego rzekomo być poświęcone płodności i miłości do St Walentynki, profesor Jack Oruch z University of Kansas argumentował [17], że przed Chaucera, bez powiązań między świętych nazwie Valentinus i romantyczna miłość istnieje. Tak, to jest bez znaczenia dla historii Walentynki czy w starożytnym ateński kalendarzowych w okresie od połowy stycznia do połowy lutego został miesiąca Gamelion, poświęconym święte małżeństwo Zeus i Hera. 

W starożytnym Rzymie, Lupercalia obserwowana 13 lutego do 15, był archaiczny obrzęd podłączony do płodności, bez zamordowanie romansu. Lupercalia był festiwal lokalnych do miasta Rzymu. Im bardziej ogólne Festiwal Juno Februa, czyli "Juno w oczyszczalnik" lub "niewinny Juno", została odprawiona w lutym 13-14. Pope Gelasius I (492-496) zniesione Lupercalia. 

Mimo że jest zdania, że wspólnego chrześcijańskiego kościoła może mieć postanowiła uczcić walentynkowy święto w połowie lutego w celu christianize obchody pogańskiego Lupercalia, nie wykazano związku. 
  
Geoffrey Chaucer Thomasa Occleve (1412) 

Chaucer miłości ptaków 

Chociaż niektórzy twierdzą, pierwszy zarejestrowane stowarzyszenie Walentynki z romantyczną miłość jest w Parlement z Foules (1382) przez Geoffrey Chaucer [18] Może to być wynikiem błędnej interpretacji. Chaucer pisał: 

Do tego było seynt Volantynys dni 
Whan euery bryd comyth tam chese jego dokonania. 

Ten wiersz został napisany, aby uczcić pierwszą rocznicę zaangażowania King Richard II Anglii Anne Czech. [19] Traktatu przewidujących małżeństwa została podpisana w dniu 2 maj 1381. [20] (kiedy byli małżeństwem osiem miesięcy później był 13 lub 14, a była 14). 

Czytelnicy mają bezkrytycznie Chaucer było założyć, że odnosząc się do 14 lutego w Walentynki, ale w połowie lutego jest mało prawdopodobne, czas dla ptaków do krycia w Anglii. Henry Ansgar Kelly zauważył [21], że w kalendarzu liturgicznym, 2 maja jest Świętych na Valentine Genua. Ten Święty Walenty był biskupem wczesnego Genua, który zmarł około AD 307 [22]. 

Chaucer's Parlamentu Foules się w fikcyjnych kontekście tradycji, ale w rzeczywistości nie było takiej tradycji przed Chaucera. W spekulacyjnych wyjaśnienie sentymentalna celnej, stanowiące jako fakt historyczny, miał swe początki w XVIII wieku antiquaries, zwłaszcza Alban Butler, autor Butler życia świętych i zostały perpetuated nawet respectable nowoczesnych uczonych. W szczególności, zgodnie z założeniem, że Walentynki celne perpetuated z rzymskiego Lupercalia została przyjęta bezkrytycznie i powtarzane, w różnych formach, aż do chwili obecnej "[23] 

Okres średniowiecza i renesansu w języku angielskim 

Używanie języka, w którym sądy za rytuały wersalski miłość, a "High Court of Love" powstał w Paryżu na Walentynki w 1400 roku. Sąd się z miłością budowlane, zdrady i przemocy wobec kobiet. Sędziowie zostali wybrani przez kobiety w oparciu o poezję czytania. [24] [25] 

Najwcześniejsze życiu valentine jest piętnastego wieku rondo napisane przez Karola, książę Orleanu jego "valentined" żona, która rozpoczyna. 

Je suis d'amour desja Tanne 
Ma doulce Valentinée tres ... 
(Charles d'Orléans, rondo VI linie 1-2) 

W momencie, księcia były przechowywane w Tower of London po jego wychwytywania w bitwie pod Agincourt, 1415 [26]. 

Walentynki są wymienione ruefully przez Ophelia w Hamlet (1600-1601): 

Na jutro jest Saint Valentine's Day, 
Wszyscy rano betime, 
I pokojówka w twoim oknie, 
Aby być Valentine. 
Następnie aż wstał i donn'd ubranie, 
A dupp'd komory drzwi; 
Niech w pokojówka, że obecnie pokojówka 
Nigdy więcej odszedł. 
(William Shakespeare, Hamlet, akt IV Scene 5)

0 komentarze: