psy tapety

Pies (Canis lupus familiaris) [1] jest domator podgatunki szary wilk, ssaka z rodziny Canidae kolejności CARNIVORA. Termin może być również wykorzystywane bardziej ogólnie obejmuje członka rodziny biologicznej Canidae, rodzaju Caninae (zwane również "prawdziwe psy"). Odsyłając do Canis lupus familiaris, termin ten jest używany do określenia zarówno domowych i dzikich odmian. Krajowa psów był jednym z najczęściej trzymanych pracy i zwierząt w historii ludzkości. Istnieją szacuje się na 400 milionów psów na świecie [2]. 

Pies stał się setki różnych ras. Wysokość mierzona na Withers od kilku cali w Chihuahua do kilku stóp w irlandzkim Wolfhound; różni się w zależności od koloru białego poprzez Grays (zazwyczaj niebieski) na czarno, a przed światłem brązowe (tan) do ciemnego ( "czerwony" lub "czekolada") w różnorodność wzorów; płaszcze mogą być bardzo krótkie do wielu centymetrów długości, z grubej sierści coś zbliżone do wełny, proste lub kręcona lub płynnego. [3] To jest wspólne dla większości ras, aby rzucić ten płaszcz , ale nie rzuca ras są również popular.Contents [ukryj] 
1 Etymologia i terminologii związanej 
Biologia 2 
2,1 Zmysły 
2,2 cechy fizyczne 
2.3 Typy i ras 
2.4 Zdrowie 
2.4.1 Choroby i Choroby 
2.4.2 Śmiertelność 
2.4.3 drapieżnictwo 
2.5 Dieta 
2.5.1 Żywienia 
2.5.2 Substancje niebezpieczne 
2.6 Reprodukcja 
2,7 Spaying i neutering 
2,8 przeludnienie 
3 Zachowanie i wywiadu 
3,1 Intelligence 
3.1.1 Rozwój 
3.2 Interakcje z ludzi 
3.2.1 Pracy i sport 
4 Taksonomii i ewolucji 
5 Różnice z wilkami 
5.1 Właściwości fizyczne 
5.2 Zachowanie 
5,3 Trainability 
6 Zobacz także 
7 Odsyłacze 
8 Dalsza lektura 
9 Linki zewnętrzne 


Etymologia i terminologii związanej 

Pies jest w powszechnym użyciu termin, który odnosi się do członków podgatunku canis familiaris. Termin ten jest często używane w odniesieniu do szerszej gamy gatunków: to może być używane w odniesieniu do wszelkich ssaków należących do rodziny Canidae, który obejmuje wilki, lisy, szakale i Coyotes, lub może być stosowany w odniesieniu do pokolenia Caninae, często nazywany "prawdziwe psy". Niektórzy członkowie rodziny mają "pies" w ich nazw pospolitych, takich jak Raccoon Dog i Afryki Wild Dog. Kilka zwierzęta "pies" w ich nazw pospolitych, ale nie są canids, takich jak preria psa i psa ryb. 

Angielskiego wyrazu pies może być z powrotem na Old English docga, a "potężne rasy psów." [4] Termin mogą wynikać z Proto-Germanic * dukkōn, reprezentowane w Starym angielski palca-docce ( "finger-muscle") [5]. Ze względu na językowo archaiczności tego słowa, termin pies może ostatecznie wywodzą się od najwcześniejszych warstwy Proto-Indo-European słownictwa, odzwierciedlając roli psa jak najwcześniej udomowionych zwierząt [6]. 

Angielskiego wyrazu hound jest spokrewniony z innymi germańskie warunkach, w tym niemiecki Hund, holenderski Hond, wspólnych skandynawskich hund, a islandzki hundur, które, choć odnoszące się do konkretnej rasy grupy w języku angielskim, oznacza "pies" w ogóle w innych języków germańskich. Hound sama pochodzi z Proto-Indo-European * kwon, który jest również bezpośrednie głównego greckiego κυων (kuōn) i pośrednich korzeń Łacińskiej canis poprzez formularz wariant * Kani-[7]. 

W hodowli koła, męskiej psów określa się jako pies, a samica nazywa się suka. Ojciec z ściółki jest do ojca, a matka jest matka. Potomstwo są zazwyczaj nazywane młodych szczeniąt lub do czasu ich około roku życia. Grupa potomstwa jest ściółki. Proces urodzin whelping. Wiele terminów używanych dla psów, które nie są czystej krwi [8]. 

Biologia 
Główne artykule: Anatomia psa 

Domowe psy są w wielu kształtach i rozmiarach, ponieważ zostały one selektywnie hodowane na tysiące różnych zachowań, zmysłowej zdolności i cech fizycznych. [9] Ich morfologia, choć bardzo zmienione, że opiera się na ich dzikich przodków, szare wilki. [ 9] Modern psów ras wykazują zróżnicowanie pod względem wielkości, wyglądu i zachowania niż jakiekolwiek inne zwierzę domowe. W zakresie skrajności, psów generalnie akcji atrybutów z ich dzikich przodków, wilki. Psy są drapieżnikami i scavengers, posiadające ostre zęby i silne szczęki za atakowanie, gospodarstwa i łzawienie żywności. Chociaż selektywnej hodowli zmienił wygląd wielu ras, wszystkie psy zachowują podstawowe cechy z odległych przodków. Podobnie jak wielu innych drapieżnych ssaków, pies ma potężne mięśnie, topiona wristbones, a układ sercowo-naczyniowy, który obsługuje zarówno sprinting i wytrwałość, a zęby do chwytania i łzawienie. Psy są bardzo zmiennej wysokości i masy ciała. Najmniejszy znany pies był Yorkshire Terrier, który stał tylko 6,3 cm (2,5) na łopatki, 9,5 cm (3,75 in) długości wzdłuż głowy i ciała, i waży tylko 113 gramów (4 uncji). Największy pies był znany angielski Mastif która waży 155.6 kg (343 lbs) i 250 cm (8,2 stopy) z kinol do ogona. [10] najwyższy pies jest Wielki Duńczyk, że stoi 106,7 cm (42,2 in) na ramieniu [11] 

Zmysły 
  
Scent Hounds, zwłaszcza Bloodhound, są hodowane dla ich chętnie węch. [12] 

Pies wizualne systemu inżynierii służyć do celów myśliwego. [13] Chociaż trudne do zmierzenia, wizualną ostrość Pudle zostały oszacowane na tłumaczenie do Snellen ratingu 20/75 [13]. Wizualne dyskryminacji jest jednak znacznie wzrosły do ruchomych obiektów. Psy okazały się zdolne do dyskryminacji między ludźmi (np. określając ich właściciela) z odległości do mila. [13] Jak crespuscular myśliwych, psów polegać na ich widzenie w słabym świetle sytuacji. Aby ułatwić ich słabym świetle wizji, psy mają bardzo duże uczniów większą gęstość prętów w fovea, zwiększone stawki migotanie i refleksyjnej Tapetum. [13] Tapetum jest odblaskowej powierzchni za siatkówką, która odbija światło z powrotem do w photoreceptors drugiej szansy do połowu fotony. Mimo tych zmian służą poprawie słabym oświetleniu widzenia, ale także służyć zaszkodzić psa ostrości wzroku. [13] Podobnie jak większość ssaków, psy są dichromats i widzenie kolorów równoważne czerwono-zielony kolor ślepoty u ludzi. [14] [15 ] [16] [13] Różne rasy psów mają różne kształty i wymiary oka, a także mają różne konfiguracje siatkówki. [17] Wiele ras ma "wizualne streak", szeroki foveal regionu, który działa w całej szerokości siatkówki i daje im bardzo szerokie pole dobrego widzenia, podczas gdy te z krótkimi nosami mają "obszar centralis" - centralnego plaster z maksymalnie trzy razy gęstość zakończeń nerwowych jako wizualny streak - dając im bardziej szczegółowe oczach jak człowieka . 
  
A Greyhound, jeden z wielu ras sighthound 

Niektóre długogłowy ras, szczególnie sighthounds, mają pole widzenia do 270 ° (w porównaniu do 180 ° dla ludzi), choć brachycephalic szeroką główką ras z krótkimi nosami mają znacznie węższe pole widzenia, tak niskie, jak 180 ° . [14] [15] Niektóre gatunki wykazują się również uwarunkowania genetyczne dla krótkowzroczny wizji. Chociaż większość ras memmetropic, jeden z dwóch Rottweilers okazały się krótkowzroczny. [13] 

Zakres częstotliwości psa słuchu wynosi około 40 Hz do 60000 Hz. [18] Psy wykrywają dźwięki tak niskie, jak na 16 do 20 Hz Zakres częstotliwości (w porównaniu do 20 do 70 Hz dla ludzi) i powyżej 45 kHz [19] (w porównaniu do 13 do 20 kHz dla ludzi), [18] [15], a ponadto posiadają stopień mobilności ucha, która pomaga im szybko wskazać dokładną lokalizację dźwięku [20]. osiemnaście lub więcej mięśni może przechylić, obracanie i podnoszenie lub niższe psa w ucho. Dodatkowo, pies może zidentyfikować lokalizację dźwięku dużo szybciej niż u ludzi można, jak również usłyszeć dźwięki do czterech razy na odległość, że ludzie są w stanie. [20] Osoby z bardziej naturalnych kształtach uszu, podobnie jak dzikie canids, ogólnie słyszeć lepiej niż z floppier uszy wielu udomowionych gatunków. 

Mając na uwadze, że ludzki mózg jest zdominowany przez dużych wizualnej cortex, psa mózgu jest w dużym stopniu zdominowany przez węchowy cortex. [13] węchowy bańki u psów jest około czterdziestu razy większe niż u ludzi węchowy bańki (w stosunku do całkowitej wielkości mózgu). [13] W zależności od rasy, psy mają pomiędzy 125 i 220 milionów zapach komórek wrażliwych na obszarze o wielkości kieszeni chusteczka (w porównaniu do 5 milionów na obszarze o wielkości znaczek pocztowy dla ludzi). [13] [21] [22] ogar jest wyjątkiem z prawie 300 milionów receptorów zapachu wrażliwych [13]. Psy mogą dyskryminować zapachów w stężeniach blisko 100 milionów razy niższe niż ludzi może [23]. 

Cechy fizyczne 
Główne artykułu: Coat (pies) 

Krajowa psów, jak wilk, mają płaszcz, warstwy owłosienie, które pokrywa swoje ciało. Pies może być płaszcz podwójnej płaszcz, wykonane z miękkiej i grubej podszerstek palto. W przeciwieństwie do wilków, psów może zamiast posiadać jedną płaszcz, bez podkładu. Psy z podwójnym płaszczu, jak wilk, są przystosowane do przetrwania w chłodniejszych temperatur i zazwyczaj pochodzą z zimniejszych klimatów. 

Domowe psy często wyświetlają pozostałości kontrgwarancji cieniowania wspólnego naturalnego kamuflażu wzorca. Ogólna teoria countershading jest to, że zwierzę, które są oświetlone z góry pojawi się lżejszy o jego górnej połowie i ciemniejsze na jej dolnej części, gdzie się zazwyczaj we własnym cieniu. [24] [25] Jest to wzór, który można drapieżników nauczyć się oglądać za. A countershaded zwierząt będą miały ciemne kolory na jego górnej powierzchni i światła kolorując poniżej. [24] Zmniejsza to ogólną widoczność zwierzęcia. Jeden przypomnienie tego schematu jest to, że wiele ras będzie miał okazjonalny "Blaze", pasek, albo "gwiazdy" z białym futrem na klatce piersiowej lub ich podzielonych od spodu. [25] 

Istnieje wiele różnych kształtów dla psów ogony: prosto, prosto do góry, sierp, zwinięte, korka śrubowe. W niektórych ras, ogon jest tradycyjnie zadokowany uniknąć urazów (zwłaszcza dla psów myśliwskich). [26] Może się zdarzyć, że niektóre szczeniaki urodzone z krótkim ogonem lub bez ogona w niektórych ras. [27] Ten problem występuje częściej w przypadku niektórych ras, szczególnie tych ras, które są często zadokowany i tym samym nie mają rasy standardowej dotyczące ogon. 

Rodzaje i ras 
Główny artykuł: Pies rasy 
  
Cavalier King Charles Spaniels wykazać bez wahania rasy. 

Wszystkie psy są bardzo podobne genetycznie [28]. Jednak selekcja naturalna i selektywnej hodowli ma wzmocnić pewne cechy szczególne w populacji psów, powodujące rodzaje psów i psów ras. Dog typy są szerokie kategorie w oparciu o funkcje, genetyka cech lub [29]. Pies rasy są grupy zwierząt, które posiada zestaw dziedziczone cechy, które odróżniają je od innych zwierząt w obrębie tego samego gatunku. Nowoczesne psów ras nie są naukowe klasyfikacje psy trzymane przez nowoczesne kennel klubów. Czystej psy są genetycznie czystej odróżnienia od innych ras psów [30], ale sposób, w jaki hodowla psów klasyfikacji klubów jest niesystematyczny. Systematyczne analizy genomu psa wykazała jedynie cztery główne typy psów, które mogą być uznane za odrębny statystycznie [30]. Obejmują one starego świata psów typu (np. Malamute i Shar-Pei) Mastif typu (np. Labrador Retriever), herding typu (np. Święty Bernard), a pozostałe (zwane także nowoczesne lub polowania typ) [30] [31]. 

Zdrowie 
Główne artykułu: Dog zdrowia 
Dodatkowe informacje: Kategoria: Dog zdrowia 

Psy są podatne na różne choroby, dolegliwości i trucizn, które wpływają na niektórych ludzi w ten sam sposób, z innymi, które są unikalne dla psów. Psy, podobnie jak wszystkie ssaki, są również wrażliwe na ciepło wyczerpania, gdy ma do czynienia z wysokim poziomem wilgotności i / lub skrajnych temperatur. [32] 

Zaburzeń i chorób 
  
Pierwsze pokolenie mieszańców (takie jak ten terrier mix) często są zdrowsze niż jeden rodzic ze względu na genetyczne zjawiska heterosis lub "hybrydowy wigor". 

Niektóre rasy psów są również podatne na niektórych chorób genetycznych, takich jak dysplazja stawu biodrowego, luxating patellas, rozszczep podniebienia, ślepota lub głuchota. Psy są również podatne na te same dolegliwości, że ludzie są, w tym cukrzycy, padaczki, nowotworów, i stawów. Gastric skręcanie i uwędzić jest niebezpieczny problem w niektórych dużych chested ras. 

Choroby zakaźne związane z powszechnie psów obejmują wściekliźnie (wścieklizna), psów parwowirusem i nosówce psów. Odziedziczony chorób psów mogą obejmować szeroki zakres od łokcia lub dysplazji stawów biodrowych i medialnego patellar zwichnięcie do padaczki i pulmonic zwężenie. Psy mogą również mieć wpływ na wiele takich samych warunkach, jak ludzi, takie jak niedoczynność tarczycy, nowotwory, choroby dentystycznych i choroby serca. [Cytowania potrzebne] Do obrony przed wiele chorób, psy często są szczepione. 

Dwa poważnych schorzeń dotykających szczególnie psy są pyometra, wpływających na unspayed samic wszystkich typów i wieku, i uwędzić, co wpływa na większe lub głęboko chested ras psów. Oba te warunki są ostre i mogą zabijać szybkiego właścicieli psów, które mogą być narażone na ryzyko powinna dowiedzieć się o takich warunkach część zwierząt dobrej opieki. 

Często pasożyty zewnętrzne są różne gatunki pcheł, kleszcze i roztocza. Pasożyty wewnętrzne obejmują hookworms, tasiemcom, roundworms, a heartworms. Zobacz także CVBD (Canine Vector-Borne Diseases). 

Śmiertelność 
Główne artykułu: Aging psów 

Typowy cykl życia różnią wśród psów ras. Mediana długowieczności większości psów ras jest między 10 a 13 lat. [33] [34] [35] [36] rasy z wątpliwych rozróżnienie najkrótsza życia (wśród ras, dla których istnieje kwestionariusz ankiety z wystarczającą próbkę wielkości) jest Dogue de Bordeaux z długowieczności średnio około 5,2 roku, ale kilka ras, w tym Miniature Bull Terrier, Buldog, Nova Scotia Duck-Systemy pobierania opłat za Retriever, Bloodhound, irlandzki Wolfhound, Greater Swiss Mountain Dog, Great Dane i Mastif, są prawie tak krótkotrwały, z medianą longevities od 6 do 7 lat. [36] Na drugim końcu spektrum, najdłużej mieszkał ras, w tym Toy Pudel, Border Terrier, Miniature Dachshund, Pudel miniaturowy i spaniel tybetański, Mediana longevities mają od 14 do 15 lat. [36] Mediana długowieczność mieszane rasy psów (średnia wszystkich rozmiarów) stanowi jeden lub więcej lat dłużej niż w czystej psów (wszystkich ras uśrednione). [35] [34] [36 ] [37] Jako zasada, małych ras są dłuższe niż mieszkał ras dużych, ale niektóre z najdłużej mieszkał dużych ras ma mediana longevities prawie tak długo, jak te z najkrótszym mieszkał małych ras, a niektóre z ras z najkrótszym longevities są średnie. [38] 

"Mediana długowieczności" odnosi się do wieku, w którym połowa psów w populacji padło i pół są wciąż żywe. Poszczególne psy, nawet w ras z niską mediana longevities, może żyć poza mediany. Pies powszechnie się najdłużej mieszkał na rekord "Bluey, rzekomo urodzony w 1910 w Australii. Zmarł w 1939 roku w wieku 29,5 lat. Bluey jest zazwyczaj określone jako Australian Cattle Dog, ale pierwszy Australian Cattle Dog rasy standardowej został napisany w 1902 roku, [39] tylko osiem lat przed Bluey urodzenia. Nie jest jasne, jak bardzo Bluey dotyczyło rasy jak istnieje dziś. W Bluey rekord niepotwierdzonych i niepotwierdzone [40]. Najdłuższa rekordy są weryfikowane psów do 24 roku życia [40]. 

Drapieżnictwo 

Chociaż dzikich psów, takich jak wilki, to wierzchołek drapieżników, mogą one zostać zabite w sporach z terytorium dzikich zwierząt [41]. Ponadto, na obszarach, gdzie psy i inne duże drapieżniki są sympatric, psy mogą być ważnym źródłem żywności dla dużych kotów lub canines. Raporty z Chorwacji wskazują, że psy są zabijane częściej niż owce. Wilki w Rosji najwyraźniej ograniczyć populacje dzikich psów. W Wisconsin, bardziej rekompensata została wypłacona dla psów straty niż zwierząt. [41] Niektóre pary wilków zostały zgłoszone do drapieżnych psów poprzez jeden wilk łechtać psa się do ciężkich szczotka gdzie drugi zwierząt czeka w zasadzkę. [42] W niektórych przypadkach, wilki są wyświetlane jeden nietypowej nieustraszoność ludzi i budynków przy atakowanie psów, do tego stopnia, że są one bite off lub zabite. [43] Coyotes były znane na ataki psów. Około 3 do 5 Coyotes zaatakowanych przez zwierzęta, głównie psy, są sprowadzane do Zwierząt Urgent Care szpitala Południowej Orange County, Kalifornia w każdym tygodniu. [44] Duże koty zostały zarejestrowane do zabijania psów. Lampartów w szczególności są znane mają upodobanie dla psów i zostały zarejestrowane zabić i konsumować je niezależnie od wielkości psa lub okrucieństwo. [45] W odróżnieniu od sympatric lampartów, tygrysów w Indiach rzadko drapieżnych psów, choć w Mandżurii, Indochin, Indonezja i Malezja, tygrysy są renomowanych zabić psów z tą samą żywotność jak lampartów. [46] Dodatkowo, Striped Hyenas są głównymi drapieżnikami wsi psów w Turkmenistanie, Indie, i na Kaukazie. [47] 

Dieta 

Żywienie 
  
Golden Retriever eating a świnie pieszo. 

Pomimo malejącym z wilki, krajowa psów jest sklasyfikowana jako omnivore [9]. Klasyfikacja w zarządzeniu CARNIVORA niekoniecznie oznacza, że pies to dieta musi być ograniczone do mięsa, w odróżnieniu od jeden zobowiązują Carnivore, takich jak rodziny kotów z krótszym małych jelita, pies nie jest uzależnione od mięsa specyficzne białka, ani bardzo wysoki poziom białka w celu wypełnienia swoich podstawowych wymagań dietetycznych. Psy są w stanie strawić zdrowo różnych warzyw, w tym żywności i ziarna, a psy mogą w rzeczywistości zużywają dużą część tych w ich diecie. W dzikiej, canines często jeść dostępnych roślin i owoców. [9] 

A psa dieta powinna składać się z wyważone proporcje białka, węglowodanów, tłuszczów i wody. W średniej wielkości pies wymaga około 30 kalorii na funt masy ciała na dobę, podczas gdy większe rasy mogą wymagać tylko 20 kalorii na funt wagi i wymaga mniejszych ras 40 [9]. Szczeniaki mają większe wymagania żywieniowe niż starsze psy. Oni potrzebują dwa razy tyle białka i 50% więcej kalorii na funt masy ciała [9]. Psy mogą przetrwać długi czas bez jedzenia, i są w stanie stracić do 40% ich masy ciała bez umierania. [9] W przeciwieństwie , 15% straty wody mogą być śmiertelne. [9] Wszystkie mięsa diety nie może być zalecane dla psów, ponieważ brak istotne składniki zdrowej diety. [9] 

Krajowa psów może przetrwać zdrowo na rozsądnych i starannie zaprojektowane diety wegetariańskiej, zwłaszcza jeżeli jaja i przetwory mleczne są włączone, chociaż niektóre źródła sugerują, że karmienie psa na ścisłej diecie wegetariańskiej bez L-karnityny może rozwinąć rozszerzonych kardiomiopatia, [48] Jednakże, L-karnityny jest w wielu orzechy, nasiona, fasola, warzywa, owoce, a także całych ziaren. [cytowania potrzebne] W dzikiej, psów może przetrwać na diety wegetariańskiej zwierząt drapieżnych, gdy nie jest dostępny. [potrzebne cytowania] Obserwacji niezwykle stresujące warunki, takie jak Iditarod Trail tobogan Dog Race, i badania naukowe podobnych warunkach wykazały, że wysoki białka (około 40%), w tym mięsa diets pomóc zapobiec uszkodzeniu tkanki mięśniowej u psów i innych ssaków. [cytowania potrzebne] Taki poziom białka odpowiada procentowej białka w dzikiego psa diety, gdy zdobycz jest obfite; wyższy poziom białka wydaje się nie przyznawać dodatkowe korzyści. [potrzebne cytowania] 

Substancje niebezpieczne 

Żywności dla ludzi. Niektóre żywności powszechnie korzystają ludzie są niebezpieczne dla psów, w tym czekolady (teobrominy zatrucie), cebulę, winogrona i rodzynki, niektórych rodzajów gum, niektóre substancje słodzące oraz Orzechy makadamia. 
Czekolada może zawierać duże ilości tłuszczu i kofeiny podobne pobudzające znany jako methylxanthines, które spożywana w znaczących ilościach, może potencjalnie wytwarzać klinicznych skutków u psów od wymioty i biegunkę do panting, nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, nadpobudliwość, zaburzenia rytmu serca, drgawki, drgawki, a nawet śmierć w ciężkich przypadkach. Zazwyczaj, w ciemniejsze z czekoladą, tym większe potencjalne problemy kliniczne z methylxanthine zatrucia. W zaledwie 20 uncji (570 g) czekolady mlecznej lub tylko 2 uncji (57 g) pieczenia czekolada-może być przyczyną poważnych problemów w 10-funta (4.5 kg) psa. Biała czekolada nie może mieć taki sam potencjał jako ciemniejsze formy spowodować zatrucie methylxanthine, ale wysokiej zawartości tłuszczu zapalniczki czekoladek doprowadziłaby do wymioty i biegunka, a także możliwego rozwoju zagrażające życiu trzustki, stanu zapalnego jeden z trzustki. [49] 
Ostre zagrożenia z winogron i rodzynkami odkryto około 2000 r. i został opublikowany wolniej od tamtego czasu. Przyczyna nie jest znana. Małe ilości spowoduje ostrą niewydolność nerek. Sułtanek i rodzynek może być również niebezpieczne. [50] [51] 
Ksylitol, substytut cukru w różnych bezcukrowy i dietetyczne ciasteczka, mennice, i guma do żucia, okazuje się bardzo toksyczne, nawet śmiertelnych, do psów. [52] 
A toksyczne dawki prażone orzechy Macadamia może być tylko jeden orzech na kilogram masy ciała w psa. [53] 
Napoje alkoholowe stanowić porównywalne zagrożenie dla psów, jak i dla ludzi, ale ze względu na niską masę ciała i brak tolerancji alkoholu są toksyczne w dużo mniejszych porcjach. Objawy zatrucia alkoholem w zwierzęta mogą obejmować nudności, wymioty, niepewny chód, depresja, dezorientacja, i / lub hipotermia (niskie temperatury ciała core). Wysokie dawki mogą spowodować arytmii serca, drgawki, drgawki, a nawet śmierć. [54] 

Rośliny takie jak caladium, dieffenbachia i philodendron będzie powodować podrażnienia gardła, które palą gardło zejście jak również coming up. Chmiel jest szczególnie niebezpieczne, a nawet małe ilości mogą prowadzić do hipertermii złośliwej [55]. Amaryllis, narcyz, angielski bluszcz, tęczówki i tulipanów (zwłaszcza żarówki) powoduje podrażnienie żołądka i czasami centralny układ nerwowy ekscytacji po śpiączka, aw ciężkich przypadkach nawet śmierć. Przyjmowaniem naparstnica Lily z Valley, ostróżka i oleander można zagrażających życiu, ponieważ układ krążenia ma wpływ. Yew jest bardzo niebezpieczne, gdyż wpływa na układ nerwowy. Natychmiastowe leczenie weterynaryjne wymagane jest, że pokarm dla psów tych. 
Domowe trucizny. Wiele gospodarstw domowych środków czyszczących, takich jak amoniak, wybielacze, środki odkażające, drenażu czystsze, mydeł, detergentów i innych środków czyszczących, mothballs, a mecze są niebezpieczne dla psów, jak i kosmetyków, takich jak dezodoranty, farbowanie włosów, paznokci i polski spedytor, domu stały emulsji i płyn do opalania. [potrzebne dezambiguacji] Psy znaleźć atrakcyjne trucizny, takie jak płyny (samochodowych chłodziwa), pomrowik i ślimak przynęty, przynęty owadów i gryzoni trucizny. Płyn jest podstępne do psów, albo puddled nawet częściowo oczyszczone pozostałości, ponieważ jej słodki smak. Pies płyny mogą wybrać się na jego futra, a następnie ją lizać. 

Zwierząt feces. Psy czasami jedzą własne feces lub feces innych psów i innych gatunków, jeśli są dostępne, takich jak koty, jelenie, krów lub koni. Jest to znane jako coprophagia. Niektóre psy opracowania preferencji dla jednego rodzaju na inny. Nie jest znane ostateczne przyczyny, chociaż nuda, głodu i potrzeb żywieniowych zostały zasugerowane. Jedzenie kotów feces jest, prawdopodobnie z powodu wysokiej zawartości białka kotów. Psy jedzenia kotów feces z ściółki polu może doprowadzić do Toksoplazmoza. Psy wydają się mieć inne preferencje w stosunku do jedzenia feces. Niektóre z nich są przyciągane do stolce jeleni, krów lub koni. [56] 
Inne zagrożenia. Ludzi leki mogą być toksyczne dla psów, na przykład paracetamol / Acetaminophen (Tylenol). Cynk toksyczności, głównie w postaci połknięciem amerykańskich centów bite po 1982 r., jest często śmiertelnych u psów, gdy ten powoduje ciężką niedokrwistość hemolityczną. [57] Niektóre mokry psów i kotów została przywołana przez Menu Foods w 2007 r., ponieważ zawiera niebezpiecznych substancji. [58] 

Reprodukcja 
  
Szczenięta z ich udziału w littermates uczenia się odnosić do innych psów. 
Główne artykułu: Canine reprodukcji 

W domowych psów, dojrzałości płciowej (dojrzewanie) zaczyna się zdarzyć wieku około 6 do 12 miesięcy dla obu mężczyzn i kobiet [9] [59], chociaż może być opóźniony, aż do dwóch lat w niektórych dużych ras. Adolescence dla większości psów domowych wynosi około 12 do 15 miesięcy, po których są one w przeważającej części więcej dorosłych niż puppy. [Cytowania potrzebne] Podobnie jak w przypadku innych gatunków udomowionych, ucywilizowanie ma selektywnie hodowane na wyższe libido i wcześniej i częstszych cyklów hodowlanych w psów, niż w swoich dzikich przodków. Psy nadal reproductively aktywnych do starości. [Cytowania potrzebne]. 

Większość kobiet psy mają swoje pierwsze estrous cyklu między 6 i 12 miesięcy, choć niektóre większe opóźnienie do ras dopiero 2 lata. Kobiety doświadczenie estrous cyklach co dwa lata, podczas którego jej ciało przygotowuje się do ciąży, a na szczyt ona wejść w giez, podczas których będzie fizycznie i psychicznie przygotowany na kopulacja. [9] Ze względu na przetrwanie komórek jajowych i mogą być zapłodniona przez tydzień po owulacji, jest możliwe dla kobiet do oficera bardziej, że jeden z mężczyzn [9]. 

Psy noszą ich mioty około 56 do 72 dni po zapłodnieniu, [60] [9] z średnio 63 dni, choć czas trwania ciąży może się różnić. Przeciętny miot składa się z około sześciu szczeniąt, [61] choć ta liczba może się bardzo różnić w oparciu o rasy psów. Toy psów zwykle wytwarzają od jednego do czterech szczeniąt w każdym śmieci, podczas gdy większe rasy maja średnio aż 12 młodych w każdym ściółki. 

Niektóre rasy psów mają cechy nabyte dzięki selektywnej hodowli, które koliduje z reprodukcji. Mężczyzna Bulldogs francuskim, na przykład, są niezdolne do montażu kobiet. Dla wielu psów tej rasy, płci żeńskiej musi być sztucznie zapłodnione w celu reprodukcji. [62] 

Spaying i neutering 
Główne artykułu: Spaying i neutering 
  
A dzikiego psa z Sri Lanki pielęgniarstwa jej cztery szczeniaki. 

Neutering (spaying samic i samców castrating) odnosi się do sterylizacji zwierząt, zazwyczaj poprzez usunięcie męskich jąder lub's płci żeńskiej w jajników i macicy, w celu wyeliminowania możliwości spłodzić i zmniejszyć popęd płciowy. Ze względu na przeludnienie psów w niektórych krajach, zwierząt kontroli agencji, takich jak aspca, doradzamy, że psy nie są przeznaczone do dalszej hodowli powinny być neutered, tak że nie mają one niepożądane puppies, że mogą zostać zniszczone później [63]. 

Neutering ma korzyści w uzupełnieniu do wyeliminowania możliwości rodzić. Neutering zmniejsza problemy spowodowane przez hiper seksualność, szczególnie u mężczyzn psów [64]. Spayed kobiet psy są mniej prawdopodobne, aby rozwinąć niektóre rodzaje nowotworów, wpływających sutkowy gruczoły, jajników i innych organów [65]. 

Neutering mogą mieć również wpływ na undesireable medycznych zwierzęcia. Neutering zwiększa ryzyka nietrzymania moczu u kobiet [66] oraz raka gruczołu krokowego u mężczyzn. [67] Na zmiany hormonalne związane z sterylizacji mogą nieco zmienić zwierząt osobowości, wraz z metabolizmu. Najnowsze badania wykazały, że spayed i psów neutered w ogóle są bardziej agresywne wobec ludzi i innych psów, jak również bardziej straszne i wrażliwe na dotyk niż psy niż nie były sterylizowane [68], choć mogą się różnić w poszczególnych efektów. 

Psy są często zmieniane przed osiągnięciem dojrzałości płciowej i tak nigdy nie doświadczyć ciepła cyklu. Badania pokazują, że neutering samców psów przed dojrzałości płciowej nie jest związany z głównych zagrożeń i szereg świadczeń medycznych. [69] [70] [71]. U kobiet, jednak istnieją dowody, że spaying przed dojrzałości płciowej może mieć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki medyczne. Na przykład, jeśli są one spayed przed ich pierwszą ciepła cyklu kobiety psów są mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju niektórych narządów rozrodczych deseases jak Canine_venereal_sarcoma, Bruceloza itp. 

Spaying lub neutering bardzo młodych zwierząt, znany także jako wczesnego wieku usunąć jajniki samicy, może spowodować wzrost zdrowia później w życiu dla obu płci [72]. W moczu kobiet psów jest pogłębione przez spaying zbyt wcześnie [70]. W obu mężczyzn i kobiet, zmiany powoduje zmiany hormonalne w trakcie rozwoju. To hamuje naturalnych sygnałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju ciała, co prowadzi do większych zwierząt, z większym ryzykiem dla dysplazji stawów biodrowych, osteoporozy i innych wspólnych zaburzenia [73]. Te wyniki wskazują, że chociaż samców psów mogą być zmieniane nawet przed trzech miesięcy, samica psów należy spayed bliżej sześć miesięcy [69]. 

Przeludnienie 

Zgodnie z Humane Society w Stanach Zjednoczonych, 3-4 milionów psów i kotów są wysadzenia każdego roku w Stanach Zjednoczonych i wielu innych, ogranicza się do klatek w schroniskach, ponieważ istnieje wiele więcej zwierząt niż jest domach. Spaying lub castrating psów pomaga utrzymać przeludnienie w dół. [74] Lokalna humanitarnego społeczeństwa, SPCAs i inne organizacje ochrony zwierząt Namawiamy do nijaki ich zwierzęta i do przyjęcia zwierząt od schroniska zamiast kupowania im. Kilka widocznych publicznych wypowiadają się przeciw zwierząt przeludnienie, w tym Bob Barker. Na jego Game Show, The Price Is Right, Barker podkreślił problem na końcu każdego odcinka, mówiąc: "Pomoc kontroli populacji zwierząt. Have your pets spayed lub neutered". Obecny gospodarz, Drew Carey, że podobny zarzut po zakończeniu każdego odcinka. 

Zachowanie i wywiadu 
Główne artykułu: Dog zachowanie 
Dodatkowe informacje: Kategoria: szkolenia psów i zachowanie 

Mimo, że psy były przedmiotem wiele behawiorysta psychologii (np. Pavlov's Dog), nie są one w świat z psychologicznego "puste łupków" [13]. Przeciwnie, pies zachowanie ma wpływ czynników genetycznych, jak również czynników środowiskowych [13]. Domowe psy wykazują szereg zachowań i predyspozycji, które zostały odziedziczone z wilkami [13]. Szary wilk to zwierzę społeczne, które rozwinęły zaawansowane środki komunikacji i struktury społecznej. Krajowa psów odziedziczył niektóre z tych predyspozycji, ale wiele z najistotniejsze cechy psa zachowanie zostały w dużej mierze kształtowane przez selektywnej hodowli przez ludzi. Dlatego niektóre z tych cech, takich jak psa wysoko rozwiniętych społeczne postrzeganie, znajdują się tylko w prymitywnych form w szare wilki [75].

0 komentarze: